děti 3

Dětský sluch

31.5.2016

Až 95% dětí se sluchovým postižením se narodí v prostředí, kde se nikdy dříve sluchové postižení nevyskytlo a kdy ani průběh těhotenství nebo porodu nenaznačovali nějaké obtíže.

Zrádnost sluchového postižení spočívá především v tom, že není na první pohled viditelné a přitom, je-li zanedbáno, snižuje u dítěte schopnost navazovat sociální kontakty a získávat informace o svém okolí, limituje se rozvoj osobnosti dítěte, jakož i schopnost mluvené komunikace a učení. Ztráta sluchu by měla být diagnostikována do konce prvního roku života, nejpozději do období fyziologického nástupu řeči. Z toho je patrné, že čas zde hraje významnou roli.

Pokud není sluch dítěte vyšetřen a diagnostikován z jakéhokoli důvodu již v samotném období po narození, dochází ke značnému riziku dlouhodobého poškození vývoje dítěte, které nedostane adekvátní péči, což má negativní dopad nejen na dítě, ale i jeho rodinu. Z tohoto problému vychází a reaguje na něj, projekt „Včasnou diagnostikou sluchového postižení k plnohodnotnému životu dítěte a jeho rodiny“, jehož celkovým cílem je vytvoření uceleného systému eliminujícího špatnou nebo opožděnou diagnostiku dítěte se sluchovým nebo kombinovaným postižením, který umožní dítěti i jeho rodině včasné zapojení do navazujícího komplexu specializované odborné péče.

 

Autor: redakce idetskysluch.cz

Foto: archiv idetskysluch.cz

 

 

inzerce
Úvodník

Vážení čtenáři,

většina nových článků na portálu koresponduje s tématem prvního letošního vydání tištěného čtvrtletníku Dětský sluch, které jsme věnovali rodině a rodinným vztahům, jež jsou pro rozvoj dítěte nejdůležitější.

Rodiče, ale i další rodinní příslušníci jsou těmi prvními, od kterých dítě přijímá informace o světě, ale i o sobě samém. Každý článek rodiny je důležitý, každý má svou roli a svůj význam, které se mění v jednotlivých životních etapách. Čím více blízkých, kteří rodinné vztahy utvářejí, dítě kolem sebe má, tím bezpečněji a pozitivněji svět přijímá. Není to ale samozřejmě tak,že by rodiče měli zapomenout sami na sebe a měli vše podřídit dítěti. Jak vztahy vyvažovat a vytvářet rodinné mapy, se můžete dočíst v rozhovoru s terapeutkami Klárou Konvalinovou a Ivou Rainerovou „Maminka má stejnou cenu jako dítě“.

Já ve své praxi vidím, že všichni rodiče mají snahu pro své dítě zajistit ty nejlepší podmínky, jen se v dnešní uspěchané době často stává, že se zapomínají zastavit a věnovat dost času k zamyšlení se nad tím, jak o vztahy pečovat. Jak najít dost možností pro společně prožité chvíle, nejen s dětmi, ale i s širší rodinou – a vůbec nevadí, že mezigenerační názory mohou být rozdílné.

Doufám, že vám články věnované rodinným vztahům přinesou inspiraci a případně zamyšlení nad vaší vlastní mapou, nad tím, kdo kdy z vašich blízkých byl a je důležitý, pro kolik lidí jste důležití vy, a co pro to děláte.
Pokud byste si chtěli četbou odpočinout a nahlédnout na vztahy v rodině s humorem, doporučuji knihu Petra Šabacha „Babičky“.

Příjemné a inspirativní čtení vám přeje


Mgr. Jana Fenclová
ředitelka CDS Tamtam o.p.s.

Sociální sítě

Zůstaňte se námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Facebook
Nejnovější trendy a aktuality
YouTube kanál
Zajímavé reportáže a rozhovory
Partneři
Partneři-2 Partneři-4 cez 4 malý sirda úřad vlády 2
inzerce
Copyright © 2015-2017 Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. se sídlem Hábova 1571/22, 155 00 Praha 5 – Stodůlky IČ: 00499811. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., zakázáno.