děti 3

Dětský sluch

31.5.2016

Až 95% dětí se sluchovým postižením se narodí v prostředí, kde se nikdy dříve sluchové postižení nevyskytlo a kdy ani průběh těhotenství nebo porodu nenaznačovali nějaké obtíže.

Zrádnost sluchového postižení spočívá především v tom, že není na první pohled viditelné a přitom, je-li zanedbáno, snižuje u dítěte schopnost navazovat sociální kontakty a získávat informace o svém okolí, limituje se rozvoj osobnosti dítěte, jakož i schopnost mluvené komunikace a učení. Ztráta sluchu by měla být diagnostikována do konce prvního roku života, nejpozději do období fyziologického nástupu řeči. Z toho je patrné, že čas zde hraje významnou roli.

Pokud není sluch dítěte vyšetřen a diagnostikován z jakéhokoli důvodu již v samotném období po narození, dochází ke značnému riziku dlouhodobého poškození vývoje dítěte, které nedostane adekvátní péči, což má negativní dopad nejen na dítě, ale i jeho rodinu. Z tohoto problému vychází a reaguje na něj, projekt „Včasnou diagnostikou sluchového postižení k plnohodnotnému životu dítěte a jeho rodiny“, jehož celkovým cílem je vytvoření uceleného systému eliminujícího špatnou nebo opožděnou diagnostiku dítěte se sluchovým nebo kombinovaným postižením, který umožní dítěti i jeho rodině včasné zapojení do navazujícího komplexu specializované odborné péče.

 

Autor: redakce idetskysluch.cz

Foto: archiv idetskysluch.cz

 

 

inzerce
Úvodník

Vážení rodiče, milí kolegové, vážení čtenáři,

ve své praxi se stále častěji setkáváme s rodiči předčasně narozených dětí, kteří ve své náročné situaci mohou zažívat, mimo jiné, i stres a bolest z informace, že jejich dítě má špatný sluch. Období, kdy je sluch dítěte diagnostikován, může být různě dlouhé a může mít velmi odlišný průběh.Od prvotních velmi špatných výsledků z vyšetření až po pozitivní informaci, že sluch dítěte je zcela v pořádku nebo jde jen o lehčí sluchovou vadu, ale i potvrzení přítomnosti sluchové vady, kterou je třeba kompenzovat. Sdělená informace dává rodičům možnost reagovat, něco dělat, něco zajistit, něco svému dítěti dát, třeba to, že mu přizpůsobí svůj komunikační projev. Dlouhodobě hledáme cesty, jak rodičům prožívání prvotní nejistoty usnadnit, jak rodinu v náročném období podpořit. Jednou z cest je předání dostatečného množství informací od lékařů, dalších odborníků i od rodičů s podobnými zkušenostmi. Odborný magazín Dětský sluch a informační portál www.idetskyluch.cz  přinášejí rodičům, ty nejpodstatnější a nejaktuálnější informace, týkající se sluchového postižení a jeho kompenzace, představují dostupné služby, rady odborníků či kontakty na ověřené lékaře. Věříme, že náš odborný magazín přispěje k lepší orientaci v problematice a napomůže rodičům, aby si mohli své děťátko užívat, bez negativních projevů jeho postižení.Mgr. Jana Fenclová
ředitelka CDS Tamtam o.p.s.

Sociální sítě

Zůstaňte se námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Facebook
Nejnovější trendy a aktuality
YouTube kanál
Zajímavé reportáže a rozhovory
Partneři
Partneři-1 Partneři-2 Partneři-3 Partneři-4 cez 4 malý sirda
inzerce
Copyright © 2015-2017 Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. se sídlem Hábova 1571/22, 155 00 Praha 5 – Stodůlky IČ: 00499811. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., zakázáno.