Nadpis článku Další novinky
Varovy Karly 1

Tamtam na filmovém festivalu v Karlových Varech

2.7.2018

Součástí filmově-festivalového vření v Karlových Varech je letos také Centrum pro dětský sluch Tamtam. Ve stanu umístěném přímo v centru dění nedaleko hotelu Thermal představuje v rámci doprovodného festivalového programu po celý týden kolemjdoucím, co to znamená neslyšet.

Stanoviště neziskového projektu chodicilide.cz, kde zakotvil také Tamtam, nabízí malým i velkým návštěvníkům možnost vyzkoušet si odezírání, seznámit se s kompenzační pomůckou zvanou kochleární implantát i se sluchadly, popovídat si s našimi znakovacími medvědy, zjistit, jak neslyšící vnímá hudbu, jak se orientuje v prostoru, na co potřebuje signálního psa nebo si pohrát s aplikací Tamtam – Znakujte s námi a další aktivity.

Problematice neslyšících je letos věnována také sekce festivalových filmů nazvaná Lidé odvedle.  Představuje sedm snímků propojených tematikou sluchového postižení: Oscarem ověnčenou americkou romantickou klasiku Bohem zapomenuté děti / Children of a Lesser God (1986) s neslyšící Marlee Matlinovou v hlavní roli, český experimentální film Ivo Trajkova Minulost z roku 1998, německý historicky významný dokument o hluchoslepotě z roku 1971 uváděný pod názvem Krajina ticha a temnoty / Land des Schweigens und der Dunkelheit, debut ukrajinského režiséra (Myroslav Slaboshpytskiy) ve znakovém jazyce s názvem Kmen / Plemya, zasazený do prostředí internátní školy pro neslyšící děti (2014). Snímek získal řadu prestižních filmových cen. Festival uvede také populární americkou kriminální komedii Nevidím zlo, neslyším zlo / See No Evil, Hear No Evil z roku 1989.7

V sekci Lidé odvedle nebudou chybět ani novinky: napínavý celovečerní americký snímek Tiché místo /The Quiet Place v režii Johna Krasinskiho (z roku 2018) a manifest za práva neslyšících na vlastní jazyk, britský krátký film The Silent Child / Tiché dítě (2017). Tiché dítě režiséra Chrise Overtona získalo loni Oscara v kategorii krátkometrážních hraných filmů a jeho festivalovou projekci doplní debata se scénáristkou a herečkou Rachel Shentonovou, patronkou britské Národní asociace neslyšících dětí.

 

Připravila: Lucie Křesťanová

Fotografie: Lucie Křesťanová

inzerce
Úvodník

Vážení čtenáři,

pociťuji velký respekt ke všem rodičům, kteří „ustojí“ dlouhodobě velmi náročnou situaci, kdy se postupně dozvídají další a další diagnózy svého dítěte, mnohdy sdělené velmi necitlivě a s různě se měnícími závažnými prognózami. Samotná péče o dítě s kombinovaným postižením, ať už jakékoli, je nesmírně náročná, zpravidla znamená i řadu návštěv mnoha lékařů, které jsou traumatické pro děti i dospělé.Rodiče musí reagovat na dotazy a různorodé reakce svého okolí, sami si musí hledat a vyhodnocovat informace, jak postupovat dál... Asi nejtěžší a nejdůležitější je uchovat si rodičovský optimismus a udržet fungování rodiny v co největší možné běžnosti.

Pak se může stát něco úžasného az dětí, o kterých jsme slyšeli, že nebudou chodit nebo budou potřebovat stálou osobní asistenci, jsou děti veselé, komunikující, jezdící na monoski nebo i děti integrované v běžných školách, děti, které žijí stejně pestrý dětský život jako jejich vrstevníci, kteří měli více štěstí. Několik podobně silných příběhů najdete nyní i na tomto portálu. Korespondují se druhým letošním vydáním magazínu Dětského sluchu, který jsme věnovali rodinám s dětmi s kombinovaným postižením. Příběhy Huga, Honzíka, Viktorky a dalších dětí a jejich skvělých rodin,  shodně ukazují,jak je důležité nezůstat sám, jak důležitá je podpora celé rodiny i pomoc podpůrných služeb.  Najdete zde i rady a doporučení,jak s dětmi pracovat, co sledovat a na koho se obrátit. Péče o děti, které mají více postižení, není nikdy jednoduchá a rodiče nevědí s jistotou, jak to půjde dál. Důležité je jejich odhodlání a důvěra v sebe i děti.

Příjemné a inspirativní čtení vám přeje

Mgr. Jana Fenclová
ředitelka CDS Tamtam o.p.s.

Sociální sítě

Zůstaňte se námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Facebook
Nejnovější trendy a aktuality
YouTube kanál
Zajímavé reportáže a rozhovory
Partneři
Partneři-2 Partneři-4 cez 4 malý sirda úřad vlády 2
inzerce
Copyright © 2015-2018 Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. se sídlem Hábova 1571/22, 155 00 Praha 5 – Stodůlky IČ: 00499811. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., zakázáno.