Nadpis článku Další novinky
Varovy Karly 1

Tamtam na filmovém festivalu v Karlových Varech

12.10.2018

Součástí filmově-festivalového vření v Karlových Varech je letos také Centrum pro dětský sluch Tamtam. Ve stanu umístěném přímo v centru dění nedaleko hotelu Thermal představuje v rámci doprovodného festivalového programu po celý týden kolemjdoucím, co to znamená neslyšet.

Stanoviště neziskového projektu chodicilide.cz, kde zakotvil také Tamtam, nabízí malým i velkým návštěvníkům možnost vyzkoušet si odezírání, seznámit se s kompenzační pomůckou zvanou kochleární implantát i se sluchadly, popovídat si s našimi znakovacími medvědy, zjistit, jak neslyšící vnímá hudbu, jak se orientuje v prostoru, na co potřebuje signálního psa nebo si pohrát s aplikací Tamtam – Znakujte s námi a další aktivity.

Problematice neslyšících je letos věnována také sekce festivalových filmů nazvaná Lidé odvedle.  Představuje sedm snímků propojených tematikou sluchového postižení: Oscarem ověnčenou americkou romantickou klasiku Bohem zapomenuté děti / Children of a Lesser God (1986) s neslyšící Marlee Matlinovou v hlavní roli, český experimentální film Ivo Trajkova Minulost z roku 1998, německý historicky významný dokument o hluchoslepotě z roku 1971 uváděný pod názvem Krajina ticha a temnoty / Land des Schweigens und der Dunkelheit, debut ukrajinského režiséra (Myroslav Slaboshpytskiy) ve znakovém jazyce s názvem Kmen / Plemya, zasazený do prostředí internátní školy pro neslyšící děti (2014). Snímek získal řadu prestižních filmových cen. Festival uvede také populární americkou kriminální komedii Nevidím zlo, neslyším zlo / See No Evil, Hear No Evil z roku 1989.7

V sekci Lidé odvedle nebudou chybět ani novinky: napínavý celovečerní americký snímek Tiché místo /The Quiet Place v režii Johna Krasinskiho (z roku 2018) a manifest za práva neslyšících na vlastní jazyk, britský krátký film The Silent Child / Tiché dítě (2017). Tiché dítě režiséra Chrise Overtona získalo loni Oscara v kategorii krátkometrážních hraných filmů a jeho festivalovou projekci doplní debata se scénáristkou a herečkou Rachel Shentonovou, patronkou britské Národní asociace neslyšících dětí.

 

Připravila: Lucie Křesťanová

Fotografie: Lucie Křesťanová

inzerce
Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

je všeobecně známo, že včasná diagnostika je základním předpokladem pro úspěšnou kompenzaci a rehabilitaci sluchové vady a předurčuje tak celkový vývoj dítěte. Proč se tedy stále setkáváme s příběhy rodičů, kteří museli v dlouhém a složitém období, plném nejistoty, pátrat po tom, co vlastně ve vývoji jejich dítěte není v pořádku? Je nutné, aby do života rodičů zasahovaly i tyto pocity? „Těžko se srovnávám hlavně s tím, že jsme na vadu sluchu přišli tak pozdě.Přemýšlím, kolik křivd jsme na něm napáchali, když jsme si mysleli, že zlobí, že neposlouchá, přitom dnes už vím, že kolikrát neslyšel, nerozuměl, nevěděl, co jsme po něm chtěli. S tím se mi těžko smiřuje,“ vysvětluje jedna z maminek, které se redakci časopisu Dětský sluch svěřily se svou složitou rodičovskou zkušeností. Třetí letošní číslo tištěného magazínu Dětský sluch, které vyšlo v polovině září, jsme věnovali právě včasné diagnostice. Část textů z tohoto vydání budeme postupně publikovat i zde na portálu.

Zkušenosti ze zahraničí prokazatelně dokládají efektivitu funkčních národních screeningových systémů v jiných zemích, že i naše regionální a lokální zkušenosti v České republice mají pozitivní a statisticky významné výsledky, jak potvrzují lékařky Zuzana Šálková a Eva Havlíková. Také Tamtam se od roku 1998 snaží podporovat proces zavedení celoplošného screeningu sluchových vad v České republice, jak se můžete dočíst v článcích Věry Pažourkové, Anny Kučerové a Anny Jiříčkové. Kontinuálně sledujeme, že mezi našimi klienty přibývá dětí, které mají ve čtyřech měsících kvalitní sluchadlo a rodiče, kteří vědí, jak sluch a komunikaci svého dítěte rozvíjet. Bohužel ale registrujeme i rodiče, a není jich málo, kteří o vyšetření sluchu v porodnici vůbec nevědí, nebo naopak vyšetřením projdou, ale netuší, co mají dělat dál. Mnozí ještě ve dvou letech věku dítěte žijí s informací, že jejich dítě je opožděné. Proč nemohou být vyšetřeni novorozenci ve všech porodnicích? Proč nemohou dostat všichni rodiče srovnatelné informace? Proč nemáme v České republice jednotné metodické vedení a národní registr? Bude se systém u nás nějak měnit? Co můžeme pro pozitivní změnu udělat? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v posledním čísle Dětského sluchu a na portálu www.idetskysluch.cz.

Díky mnoha zapáleným (vytrvalým,nadšeným, obětavým) lidem, jmenovitě musím vzpomenout na pana docenta Zdeňka Kabelku, jsme na správné cestě a nikoli jen na jejím začátku. Věřím, že každý krok správným směrem je užitečný a jsem přesvědčena, že dobré věci poslouží i toto číslo Dětského sluchu a veškeré informace na portálu idetskysluch.cz věnované včasné diagnostice.

 

Příjemné a inspirativní čtení vám přeje

Mgr. Jana Fenclová
ředitelka CDS Tamtam o.p.s.

Sociální sítě

Zůstaňte se námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Facebook
Nejnovější trendy a aktuality
YouTube kanál
Zajímavé reportáže a rozhovory
Partneři
Partneři-2 Partneři-4 cez 4 malý sirda úřad vlády 2
inzerce
Copyright © 2015-2018 Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. se sídlem Hábova 1571/22, 155 00 Praha 5 – Stodůlky IČ: 00499811. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., zakázáno.