Nadpis článku Neonatolog
neonatolog

Co se dozvíte od neonatologa?

12.6.2017

Péče o dítě začíná už před jeho narozením. Spoustu důležitých informací můžete získat již v porodnici.

Neonatolog je specializovaný pediatr s nástavbovým oborem v délce minimálně 24 měsíců. Ve spolupráci s pediatrem zajišťuje komplexní péči o všechny novorozence, zvláště pak novorozence rizikové (předčasně narozené (před 32.  týdnem těhotenství, po  obtížném porodu s nutností resuscitace či miminkům se zhoršenou adaptací na prostředí mimo dělohu). Sleduje dítě i matku až do 28. týdne po porodu, nebo do propuštění domů - některé infekce, onemocnění či vývojové vady totiž nelze odhalit hned. V případě, že byla vašemu dítku diagnostikována nemoc či vývojová vada (tedy např. i sluchová), budete v jeho odborné péči až do tří let věku dítěte.

 

Odborníci z Centra pro dětský sluch Tamtam spolupracují např. s :

MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., předseda České neonatologické společnosti v letech 2009 - 2016?, a primář Novorozeneckého odd. a Dětské kliniky FN v Olomouci https://www.fnol.cz/novorozenecke-oddeleni-zakladni-informace-sekce_423.html, http://www.lumirkantor.cz

MUDr. Jan Hálek, neurolog a zástupce primáře na Novorozeneckém odd. a Dětské klinice FN v Olomouci, https://www.fnol.cz/novorozenecke-oddeleni-zakladni-informace-sekce_423.htmlPoužité zdroje:

Česká neonatologická společnost

Neonatologické oddělení Nemocnice Bohunice v Brně, http://www.fnbrno.cz/neonatologicke-oddeleni/k1469, 16.3.2017 10:22h

Neonatologické oddělení v nemocnici Na Bulovce, Praha 8, http://www.novorozencibulovka.cz/o-neonatologii/

Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN  v Praze (u Apolináře), http://www.apolinar.cz/cs/neonatologie cit. dne15.3.2017, 15:25 hodin

 

Autor: Marta Höferová

Foto: SHUTTERSTOCK

inzerce
Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

je všeobecně známo, že včasná diagnostika je základním předpokladem pro úspěšnou kompenzaci a rehabilitaci sluchové vady a předurčuje tak celkový vývoj dítěte. Proč se tedy stále setkáváme s příběhy rodičů, kteří museli v dlouhém a složitém období, plném nejistoty, pátrat po tom, co vlastně ve vývoji jejich dítěte není v pořádku? Je nutné, aby do života rodičů zasahovaly i tyto pocity? „Těžko se srovnávám hlavně s tím, že jsme na vadu sluchu přišli tak pozdě.Přemýšlím, kolik křivd jsme na něm napáchali, když jsme si mysleli, že zlobí, že neposlouchá, přitom dnes už vím, že kolikrát neslyšel, nerozuměl, nevěděl, co jsme po něm chtěli. S tím se mi těžko smiřuje,“ vysvětluje jedna z maminek, které se redakci časopisu Dětský sluch svěřily se svou složitou rodičovskou zkušeností. Třetí letošní číslo tištěného magazínu Dětský sluch, které vyšlo v polovině září, jsme věnovali právě včasné diagnostice. Část textů z tohoto vydání budeme postupně publikovat i zde na portálu.

Zkušenosti ze zahraničí prokazatelně dokládají efektivitu funkčních národních screeningových systémů v jiných zemích, že i naše regionální a lokální zkušenosti v České republice mají pozitivní a statisticky významné výsledky, jak potvrzují lékařky Zuzana Šálková a Eva Havlíková. Také Tamtam se od roku 1998 snaží podporovat proces zavedení celoplošného screeningu sluchových vad v České republice, jak se můžete dočíst v článcích Věry Pažourkové, Anny Kučerové a Anny Jiříčkové. Kontinuálně sledujeme, že mezi našimi klienty přibývá dětí, které mají ve čtyřech měsících kvalitní sluchadlo a rodiče, kteří vědí, jak sluch a komunikaci svého dítěte rozvíjet. Bohužel ale registrujeme i rodiče, a není jich málo, kteří o vyšetření sluchu v porodnici vůbec nevědí, nebo naopak vyšetřením projdou, ale netuší, co mají dělat dál. Mnozí ještě ve dvou letech věku dítěte žijí s informací, že jejich dítě je opožděné. Proč nemohou být vyšetřeni novorozenci ve všech porodnicích? Proč nemohou dostat všichni rodiče srovnatelné informace? Proč nemáme v České republice jednotné metodické vedení a národní registr? Bude se systém u nás nějak měnit? Co můžeme pro pozitivní změnu udělat? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v posledním čísle Dětského sluchu a na portálu www.idetskysluch.cz.

Díky mnoha zapáleným (vytrvalým,nadšeným, obětavým) lidem, jmenovitě musím vzpomenout na pana docenta Zdeňka Kabelku, jsme na správné cestě a nikoli jen na jejím začátku. Věřím, že každý krok správným směrem je užitečný a jsem přesvědčena, že dobré věci poslouží i toto číslo Dětského sluchu a veškeré informace na portálu idetskysluch.cz věnované včasné diagnostice.

 

Příjemné a inspirativní čtení vám přeje

Mgr. Jana Fenclová
ředitelka CDS Tamtam o.p.s.

Sociální sítě

Zůstaňte se námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Facebook
Nejnovější trendy a aktuality
YouTube kanál
Zajímavé reportáže a rozhovory
Partneři
Partneři-2 Partneři-4 cez 4 malý sirda úřad vlády 2
inzerce
Copyright © 2015-2018 Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. se sídlem Hábova 1571/22, 155 00 Praha 5 – Stodůlky IČ: 00499811. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., zakázáno.