Nadpis článku Neonatolog
neonatolog

Co se dozvíte od neonatologa?

12.6.2017

Péče o dítě začíná už před jeho narozením. Spoustu důležitých informací můžete získat již v porodnici.

Neonatolog je specializovaný pediatr s nástavbovým oborem v délce minimálně 24 měsíců. Ve spolupráci s pediatrem zajišťuje komplexní péči o všechny novorozence, zvláště pak novorozence rizikové (předčasně narozené (před 32.  týdnem těhotenství, po  obtížném porodu s nutností resuscitace či miminkům se zhoršenou adaptací na prostředí mimo dělohu). Sleduje dítě i matku až do 28. týdne po porodu, nebo do propuštění domů - některé infekce, onemocnění či vývojové vady totiž nelze odhalit hned. V případě, že byla vašemu dítku diagnostikována nemoc či vývojová vada (tedy např. i sluchová), budete v jeho odborné péči až do tří let věku dítěte.

 

Odborníci z Centra pro dětský sluch Tamtam spolupracují např. s :

MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., předseda České neonatologické společnosti v letech 2009 - 2016?, a primář Novorozeneckého odd. a Dětské kliniky FN v Olomouci https://www.fnol.cz/novorozenecke-oddeleni-zakladni-informace-sekce_423.html, http://www.lumirkantor.cz

MUDr. Jan Hálek, neurolog a zástupce primáře na Novorozeneckém odd. a Dětské klinice FN v Olomouci, https://www.fnol.cz/novorozenecke-oddeleni-zakladni-informace-sekce_423.htmlPoužité zdroje:

Česká neonatologická společnost

Neonatologické oddělení Nemocnice Bohunice v Brně, http://www.fnbrno.cz/neonatologicke-oddeleni/k1469, 16.3.2017 10:22h

Neonatologické oddělení v nemocnici Na Bulovce, Praha 8, http://www.novorozencibulovka.cz/o-neonatologii/

Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN  v Praze (u Apolináře), http://www.apolinar.cz/cs/neonatologie cit. dne15.3.2017, 15:25 hodin

 

Autor: Marta Höferová

Foto: SHUTTERSTOCK

inzerce
Úvodník

Vážení čtenáři,

většina nových článků na portálu koresponduje s tématem prvního letošního vydání tištěného čtvrtletníku Dětský sluch, které jsme věnovali rodině a rodinným vztahům, jež jsou pro rozvoj dítěte nejdůležitější.

Rodiče, ale i další rodinní příslušníci jsou těmi prvními, od kterých dítě přijímá informace o světě, ale i o sobě samém. Každý článek rodiny je důležitý, každý má svou roli a svůj význam, které se mění v jednotlivých životních etapách. Čím více blízkých, kteří rodinné vztahy utvářejí, dítě kolem sebe má, tím bezpečněji a pozitivněji svět přijímá. Není to ale samozřejmě tak,že by rodiče měli zapomenout sami na sebe a měli vše podřídit dítěti. Jak vztahy vyvažovat a vytvářet rodinné mapy, se můžete dočíst v rozhovoru s terapeutkami Klárou Konvalinovou a Ivou Rainerovou „Maminka má stejnou cenu jako dítě“.

Já ve své praxi vidím, že všichni rodiče mají snahu pro své dítě zajistit ty nejlepší podmínky, jen se v dnešní uspěchané době často stává, že se zapomínají zastavit a věnovat dost času k zamyšlení se nad tím, jak o vztahy pečovat. Jak najít dost možností pro společně prožité chvíle, nejen s dětmi, ale i s širší rodinou – a vůbec nevadí, že mezigenerační názory mohou být rozdílné.

Doufám, že vám články věnované rodinným vztahům přinesou inspiraci a případně zamyšlení nad vaší vlastní mapou, nad tím, kdo kdy z vašich blízkých byl a je důležitý, pro kolik lidí jste důležití vy, a co pro to děláte.
Pokud byste si chtěli četbou odpočinout a nahlédnout na vztahy v rodině s humorem, doporučuji knihu Petra Šabacha „Babičky“.

Příjemné a inspirativní čtení vám přeje


Mgr. Jana Fenclová
ředitelka CDS Tamtam o.p.s.

Sociální sítě

Zůstaňte se námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Facebook
Nejnovější trendy a aktuality
YouTube kanál
Zajímavé reportáže a rozhovory
Partneři
Partneři-2 Partneři-4 cez 4 malý sirda úřad vlády 2
inzerce
Copyright © 2015-2017 Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. se sídlem Hábova 1571/22, 155 00 Praha 5 – Stodůlky IČ: 00499811. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., zakázáno.