Nadpis článku Pobyty pro rodiče s dětmi
pobyt5

Učíme se a hrajeme si

24.9.2018

Zavítáte-li tento týden do hotelu Elma v Srbsku poblíž Karlštejna, hned na recepci vás překvapí desítka zaparkovaných kočárků. Z restaurace, terasy nebo herny zní výskání a kolem vás se batolí děti. Týdenního pobytu Tamtamu s odborným programem si zde v krásné přírodě poblíž řeky Berounky užívá deset rodin s neslyšícími dětmi a jejich sourozenci.

Základním principem těchto pravidelně pořádaných pobytových programů je podpora rodiny pečující o neslyšící dítě. Cílem je vybavit rodiče vším, co potřebují pro to, aby měli dostatek informací, znali potřeby svých dětí a byli schopni jim vyhovět.

O rodiče se stará tým odborníků. Program nabízí besedy a přednášky, individuální i skupinové terapie, výuku znakového jazyka, ale také společné výlety, hlídání i individuální péči o děti v době, kdy se rodiče vzdělávají. Každodenní péče poskytuje velký prostor pro rozvoj dětí i pro nácvik komunikačních strategií a sledování reakcí dítěte. Stejná pozornost je věnována i slyšícím sourozencům.

Také letošní program je bohatý: Rodiče již mimo jiné absolvovali přednášku logopedky Petry  Kopecké. Foniatr MUDr. Ivan Jedlička je seznámil se základními principy fungování dětského sluchu a možnostmi kompenzace sluchových vad. Inženýr Lukáš Bauer pohovořil o kochleárních implantátech, psycholožka Iva Jungwirthová prezentovala možnosti rozvoje komunikace a věnovala se také významu rodinných vztahů.

 

Rodiče čeká výlet do Svatého Jána a beseda s dospělými neslyšícími: vedoucí Sociálně aktivizačních služeb Tamtamu v Pardubicích Romanou Procházkovou, lektorem znakového jazyka Janem Wirthem a psycholožkou Kristinou Pánkovou Kratochvílovou.    

Denně probíhá výuka znakového jazyka s neslyšícím lektorem Janem Wirthem a pro rozvoj komunikace slouží i individuální a skupinové terapie. Děti a dospělí si užívají péče a pohybového nadání hereček Kateřiny Jebavé a Veroniky Slámové, které v nich probouzejí komunikační schopnosti hravou formou tandemového divadla. Pomocí jednoduchých aktivit (např. házení míčku) se trénuje oční kontakt, běžné předměty fungující jako pomůcky (miska, vařečka, utěrka) či loutky (ponožková myš) podporují hrané scénky a pomáhají lepšímu porozumění jednotlivým aktivitám. Pomůcky si navíc rodiče mohou později doma vyrobit sami a pokračovat ve hře v domácím prostředí či ji různě modifikovat podle zájmu dětí. Tělo zde slouží jako nástroj komunikace a děti i rodiče to zjevně baví!

Pobyt končí v sobotu, kdy účastníci na závěrečné besedě zhodnotí přínos celé akce a rozjedou se do svých domovů. Věřím, že možnost v klidu spoluprožívat nezapomenutelné chvíle s jinými rodiči a jejich dětmi jim dodá odvahu a upevní jejich rodičovskou sebedůvěru. Vykročili po správné cestě a mohou se těšit na spoustu radostných chvil strávených s jejich dětmi.

 

Týdenní pobytová akce se koná za podpory MZ ČR a Nadačního fondu J&T.

 

Připravila: Lucie Křesťanová

Fotografie: Lucie Křesťanová, archiv CDS Tamtam

inzerce
Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

je všeobecně známo, že včasná diagnostika je základním předpokladem pro úspěšnou kompenzaci a rehabilitaci sluchové vady a předurčuje tak celkový vývoj dítěte. Proč se tedy stále setkáváme s příběhy rodičů, kteří museli v dlouhém a složitém období, plném nejistoty, pátrat po tom, co vlastně ve vývoji jejich dítěte není v pořádku? Je nutné, aby do života rodičů zasahovaly i tyto pocity? „Těžko se srovnávám hlavně s tím, že jsme na vadu sluchu přišli tak pozdě.Přemýšlím, kolik křivd jsme na něm napáchali, když jsme si mysleli, že zlobí, že neposlouchá, přitom dnes už vím, že kolikrát neslyšel, nerozuměl, nevěděl, co jsme po něm chtěli. S tím se mi těžko smiřuje,“ vysvětluje jedna z maminek, které se redakci časopisu Dětský sluch svěřily se svou složitou rodičovskou zkušeností. Třetí letošní číslo tištěného magazínu Dětský sluch, které vyšlo v polovině září, jsme věnovali právě včasné diagnostice. Část textů z tohoto vydání budeme postupně publikovat i zde na portálu.

Zkušenosti ze zahraničí prokazatelně dokládají efektivitu funkčních národních screeningových systémů v jiných zemích, že i naše regionální a lokální zkušenosti v České republice mají pozitivní a statisticky významné výsledky, jak potvrzují lékařky Zuzana Šálková a Eva Havlíková. Také Tamtam se od roku 1998 snaží podporovat proces zavedení celoplošného screeningu sluchových vad v České republice, jak se můžete dočíst v článcích Věry Pažourkové, Anny Kučerové a Anny Jiříčkové. Kontinuálně sledujeme, že mezi našimi klienty přibývá dětí, které mají ve čtyřech měsících kvalitní sluchadlo a rodiče, kteří vědí, jak sluch a komunikaci svého dítěte rozvíjet. Bohužel ale registrujeme i rodiče, a není jich málo, kteří o vyšetření sluchu v porodnici vůbec nevědí, nebo naopak vyšetřením projdou, ale netuší, co mají dělat dál. Mnozí ještě ve dvou letech věku dítěte žijí s informací, že jejich dítě je opožděné. Proč nemohou být vyšetřeni novorozenci ve všech porodnicích? Proč nemohou dostat všichni rodiče srovnatelné informace? Proč nemáme v České republice jednotné metodické vedení a národní registr? Bude se systém u nás nějak měnit? Co můžeme pro pozitivní změnu udělat? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v posledním čísle Dětského sluchu a na portálu www.idetskysluch.cz.

Díky mnoha zapáleným (vytrvalým,nadšeným, obětavým) lidem, jmenovitě musím vzpomenout na pana docenta Zdeňka Kabelku, jsme na správné cestě a nikoli jen na jejím začátku. Věřím, že každý krok správným směrem je užitečný a jsem přesvědčena, že dobré věci poslouží i toto číslo Dětského sluchu a veškeré informace na portálu idetskysluch.cz věnované včasné diagnostice.

 

Příjemné a inspirativní čtení vám přeje

Mgr. Jana Fenclová
ředitelka CDS Tamtam o.p.s.

Sociální sítě

Zůstaňte se námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Facebook
Nejnovější trendy a aktuality
YouTube kanál
Zajímavé reportáže a rozhovory
Partneři
Partneři-2 Partneři-4 cez 4 malý sirda úřad vlády 2
inzerce
Copyright © 2015-2018 Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. se sídlem Hábova 1571/22, 155 00 Praha 5 – Stodůlky IČ: 00499811. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., zakázáno.