Nadpis článku Pobyty pro rodiče s dětmi
slavnost6

Stodůlecký zvěřinec aneb Nakrmte medvěda!

21.6.2018

Napadla nás bezva věc, vykouzlíme zvěřinec, zpívá se v jedné písni o zvířátkách. V úterý 12. června ji účastníkům tradiční Zahradní slavnosti ve znakovém jazyce zazpívaly děti z mateřské školy Pipan.

Letošní ročník slavnosti měl podtitul Stodůlecký zvěřinec a mohli jste tu potkat medvěda, berušku, pavouka, řadu líbezných zajíčků a další malá i velká zvířata. S některými děti bojovaly, jiná krmily. Každý podle své chuti a odvahy. Rodiče i prarodiče drželi palce nebo pomáhali v bitvách.

Program z pódia zahájil moderátor Jaroslav Dušek kolem druhé odpolední a popřál návštěvníkům hezké a klidné odpoledne. Vřele přivítal asi stovku hostů, převážně rodin s neslyšícími dětmi a žáků speciálních škol pro neslyšící. 

Po úvodním dětském vystoupení jsme si užili skvělé vokální kvarteto Yellow Sisters, které se představilo několika skladbami z jejich alba Zvěřinec. Pěkně nás rozparádily a některé i roztančily. Do znakového jazyka tlumočily Naďa Digová a Andrea Krajčíková Kalců.

Divadlo Na houpačkách nám trochu pocuchalo nervy, zda vlk sežere, nebo nesežere prasátka – naštěstí to však dobře dopadlo!

Další nervydrásající podívaná nás ale ještě čekala v podobě netradičního parkúru, kde místo koní přes překážky skákali tři zdatní a šikovní mládenci ze skupiny In motion academy. Chvílemi se člověku až tajil dech. Jeden ze skokanů, zdálo se mi, byl dokonce častěji v pozici hlava dolů, nohy nahoře, než obráceně. Po jejich velkolepé skokanské show se překážková dráha z dřevěných beden uvolnila pro malé návštěvníky a jejich výkony byly neméně odvážné.

Opodál lákal pavouk mouchy do své pavoučí sítě, ale ty se nenechaly a hbitě unikaly přes jednotlivá vlákna pavučin. Na lavičce naproti vládl asi největší klid. Malovalo se zde na obličej, a než na jednoho přišla řada, bylo třeba poměrně dost trpělivosti. Ale výsledek stál za to! Na sklonku odpoledne jste již nepomalovaný dětský obličej potkali jen výjimečně.

Také další stanoviště nabízela bohatý program, pod vedením zkušených průvodců z říše zvířat. Děti určovaly stopy ptáků i šelem a kráčely podle nich, procházely bludištěm, pomáhaly broučkovi válet kuličku, malovaly si, ale taky skákaly na trampolíně, lovily ryby a ty nejstatečnější jimi nakrmily medvěda.

U stánků si malí i velcí mohli dát něco dobrého z grilu nebo z lednice, kromě uzenin a masa byly v nabídce také lívanečky s malinami a jiné dobroty. Informační centrum připravilo stánek se širokou nabídkou pohádek za dobrovolný příspěvek a s odbornými tituly na prodej.

Počasí navzdory nepříznivé předpovědi vydrželo, dokonce vykouklo sluníčko, a tak mnohým přišly k chuti služby zmrzlináře obsluhujícího tajemný zmrzlinostroj. Neodolala jsem – a zmrzka chutnala báječně! Báječné bylo i celé odpoledne. Poděkování patří všem pomocníkům i spolupracujícím dobrovolníkům ze společnosti KPMG.

Zahradní slavnost pro neslyšící děti a jejich sourozence připravuje Centrum pro dětský sluch Tamtam již přes dvě desítky let.  Letos se konala za podpory MČ Prahy 13, Magistrátu hlavního města Prahy a Nadace umění pro zdraví.

Tak zase za rok!

 

Připravila: Lucie Křesťanová   

Fotografie: Lucie Křesťanová, archiv CDS Tamtam

inzerce
Úvodník

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

je všeobecně známo, že včasná diagnostika je základním předpokladem pro úspěšnou kompenzaci a rehabilitaci sluchové vady a předurčuje tak celkový vývoj dítěte. Proč se tedy stále setkáváme s příběhy rodičů, kteří museli v dlouhém a složitém období, plném nejistoty, pátrat po tom, co vlastně ve vývoji jejich dítěte není v pořádku? Je nutné, aby do života rodičů zasahovaly i tyto pocity? „Těžko se srovnávám hlavně s tím, že jsme na vadu sluchu přišli tak pozdě.Přemýšlím, kolik křivd jsme na něm napáchali, když jsme si mysleli, že zlobí, že neposlouchá, přitom dnes už vím, že kolikrát neslyšel, nerozuměl, nevěděl, co jsme po něm chtěli. S tím se mi těžko smiřuje,“ vysvětluje jedna z maminek, které se redakci časopisu Dětský sluch svěřily se svou složitou rodičovskou zkušeností. Třetí letošní číslo tištěného magazínu Dětský sluch, které vyšlo v polovině září, jsme věnovali právě včasné diagnostice. Část textů z tohoto vydání budeme postupně publikovat i zde na portálu.

Zkušenosti ze zahraničí prokazatelně dokládají efektivitu funkčních národních screeningových systémů v jiných zemích, že i naše regionální a lokální zkušenosti v České republice mají pozitivní a statisticky významné výsledky, jak potvrzují lékařky Zuzana Šálková a Eva Havlíková. Také Tamtam se od roku 1998 snaží podporovat proces zavedení celoplošného screeningu sluchových vad v České republice, jak se můžete dočíst v článcích Věry Pažourkové, Anny Kučerové a Anny Jiříčkové. Kontinuálně sledujeme, že mezi našimi klienty přibývá dětí, které mají ve čtyřech měsících kvalitní sluchadlo a rodiče, kteří vědí, jak sluch a komunikaci svého dítěte rozvíjet. Bohužel ale registrujeme i rodiče, a není jich málo, kteří o vyšetření sluchu v porodnici vůbec nevědí, nebo naopak vyšetřením projdou, ale netuší, co mají dělat dál. Mnozí ještě ve dvou letech věku dítěte žijí s informací, že jejich dítě je opožděné. Proč nemohou být vyšetřeni novorozenci ve všech porodnicích? Proč nemohou dostat všichni rodiče srovnatelné informace? Proč nemáme v České republice jednotné metodické vedení a národní registr? Bude se systém u nás nějak měnit? Co můžeme pro pozitivní změnu udělat? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v posledním čísle Dětského sluchu a na portálu www.idetskysluch.cz.

Díky mnoha zapáleným (vytrvalým,nadšeným, obětavým) lidem, jmenovitě musím vzpomenout na pana docenta Zdeňka Kabelku, jsme na správné cestě a nikoli jen na jejím začátku. Věřím, že každý krok správným směrem je užitečný a jsem přesvědčena, že dobré věci poslouží i toto číslo Dětského sluchu a veškeré informace na portálu idetskysluch.cz věnované včasné diagnostice.

 

Příjemné a inspirativní čtení vám přeje

Mgr. Jana Fenclová
ředitelka CDS Tamtam o.p.s.

Sociální sítě

Zůstaňte se námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Facebook
Nejnovější trendy a aktuality
YouTube kanál
Zajímavé reportáže a rozhovory
Partneři
Partneři-2 Partneři-4 cez 4 malý sirda úřad vlády 2
inzerce
Copyright © 2015-2018 Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. se sídlem Hábova 1571/22, 155 00 Praha 5 – Stodůlky IČ: 00499811. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., zakázáno.