Nadpis článku Psycholog
psycholog

VČASNÁ PSYCHOLOGICKÁ POMOC JE DŮLEŽITÁ!

3.5.2018

Období, v němž rodiče zjistí, že jejich dítě má problém se sluchem, pro ně může být velmi náročné na psychiku a každý v rodině se s tímto zjištěním srovnává po svém. Včasná psychologická pomoc může být v takových chvílích velmi důležitá.

Psycholog je odborník s nejméně pětiletým magisterským studiem oboru psychologie. Disponuje znalostmi  o  vývoji a „fungování“ lidské psychiky od prenatálního období až po smrt, o principech mezilidských vztahů, o duševních poruchách a jejich léčbě. Spolu s klinickým psychologem může jako jediný provádět psychologické vyšetření (psychologickými testy). Pracuje v psychologické poradně (individuální, manželské, párové, rodinné poradenství), v pedagogicko-psychologické poradně nebo jako školní (výchovný, kariérní) poradce.

Pokud máte dítě se sluchovým postižením, můžete se s ním setkat právě v pedagogicko-psychologické poradně či speciální poradně pro osoby (rodiny osob) se sluchovým postižením. Zde vám v případě zájmu může provést psychologickou diagnostiku vašeho dítěte, poradit při integraci (nejen do MŠ a ZŠ) či s výchovou, vyšetřit školní zralost, pomoci řešit nelehké situace, poskytnout krizovou intervenci, rodinné poradenství aj.

 

Připravila: Marta Höferová

Foto: Shutterstock

inzerce
Úvodník

Vážení čtenáři,

většina nových článků na portálu koresponduje s tématem prvního letošního vydání tištěného čtvrtletníku Dětský sluch, které jsme věnovali rodině a rodinným vztahům, jež jsou pro rozvoj dítěte nejdůležitější.

Rodiče, ale i další rodinní příslušníci jsou těmi prvními, od kterých dítě přijímá informace o světě, ale i o sobě samém. Každý článek rodiny je důležitý, každý má svou roli a svůj význam, které se mění v jednotlivých životních etapách. Čím více blízkých, kteří rodinné vztahy utvářejí, dítě kolem sebe má, tím bezpečněji a pozitivněji svět přijímá. Není to ale samozřejmě tak,že by rodiče měli zapomenout sami na sebe a měli vše podřídit dítěti. Jak vztahy vyvažovat a vytvářet rodinné mapy, se můžete dočíst v rozhovoru s terapeutkami Klárou Konvalinovou a Ivou Rainerovou „Maminka má stejnou cenu jako dítě“.

Já ve své praxi vidím, že všichni rodiče mají snahu pro své dítě zajistit ty nejlepší podmínky, jen se v dnešní uspěchané době často stává, že se zapomínají zastavit a věnovat dost času k zamyšlení se nad tím, jak o vztahy pečovat. Jak najít dost možností pro společně prožité chvíle, nejen s dětmi, ale i s širší rodinou – a vůbec nevadí, že mezigenerační názory mohou být rozdílné.

Doufám, že vám články věnované rodinným vztahům přinesou inspiraci a případně zamyšlení nad vaší vlastní mapou, nad tím, kdo kdy z vašich blízkých byl a je důležitý, pro kolik lidí jste důležití vy, a co pro to děláte.
Pokud byste si chtěli četbou odpočinout a nahlédnout na vztahy v rodině s humorem, doporučuji knihu Petra Šabacha „Babičky“.

Příjemné a inspirativní čtení vám přeje


Mgr. Jana Fenclová
ředitelka CDS Tamtam o.p.s.

Sociální sítě

Zůstaňte se námi v kontaktu díky našim sociálním sítím! Inspirujte se, ptejte se odborníků!

Facebook
Nejnovější trendy a aktuality
YouTube kanál
Zajímavé reportáže a rozhovory
Partneři
Partneři-2 Partneři-4 cez 4 malý sirda úřad vlády 2
inzerce
Copyright © 2015-2017 Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s. se sídlem Hábova 1571/22, 155 00 Praha 5 – Stodůlky IČ: 00499811. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Centrum pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., zakázáno.